İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç Türk sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak, fotoğraf kitabı yayını üreten kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

DUVARDA DEĞİL RAFTA

FESTİVAL | MEHMET ARDA DURU

‘Fotoğraf artık duvara asılmıyor. Kitap formu fotoğrafın temellerini oluşturuyor.’ diyen MoMa Fotoğraf küratörü Quentin Bajac’ın öngörüsünü haklı çıkaracak yeni bir fotoğraf festivaline ev sahipliği yapıyor İstanbul. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde kurulan Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (FUAM) girişimi, genç fotoğrafçıların üretim ve paylaşım biçimlerinde önemli bir yeri olan ‘fotoğraf kitabı’ ilgisini desteklemek festivalin bir diğer amacı. ‘Fotoğraf Tasarım, Geliştirme ve Üretim Laboratuvarı’nın kurulması için de önemli bir adım olan festivalden önce bir dizi çalışma yürütülmüştü. Proje kapsamında FUAM, Rafal Milach, Ania Nalecka, Nico Baumgarten, Michela Palermo, Remi Faucheux, Matthieu Charon, Marcus Schaden ve Frederic Lezmi gibi uluslararası fotoğraf kitabı duayenlerinin eğitmenliğinde düzenlediği ve uluslararası katılıma açık 4 atölye ile 50’ye yakın maket kitap üretimine destek verdi. Daha sonra ise bu kitapların sınırlı sayıda sanatçı kitabı olarak baskılarını üstlendi.

İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç Türk sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak, fotoğraf kitabı yayını üreten kurumları, bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi kitabını yayınlayan fotoğrafçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Türkiye de ilk defa gerçekleştirilecek ve iki gün boyunca sürecek olan İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri ve yayınevi sahiplerinden oluşan davetlilerinin gerçekleştireceği seminerler, konuşmalar ve yüz yüze yapılacak fotoğraf kitabı değerlendirmelerinden oluşan bir program sunuyor. Türkiye'nin fotoğraf kitabı alanında ilk ödüllü ‘Maket Fotoğraf Kitabı’ yarışmasını da festivalin önemli bir ayağı. Esen Karol, Sebastien Girard, Frederic Lezmi, Oliver Cablat, ve Sebastian Arthur Hau’nun jüriliğinde ve Nikon sponsorluğunda düzenlenen bu ödül ile FUAM, Türkiye'de Fotoğraf kitabı üretimini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor.

27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü ve MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali üç gün sürecek.

FESTİVAL KATILIMCILARI

Ara Güler Fotoğraf Kitapları, Bandrolsüz , BookLab, Espas Kitap, Failbooks, Filbooks, Fresh From, Poland & Photobook Club Poland, Fuam Maket Kitapları, Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi, Kamil Fırat Fotoğraf Kitapları, Karton Kitap, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Middle Town Project, RVB Books, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Sigrid Ehemann, Sputnik Photos.

Festival boyunca Sebastian Arthur HAU, Konseptten dağıtıma, Fotoğraf Kitabı; Sebastien GIRARD, Evden Mars’a : Hiçbirşey ama Kitaplar; Olivier CABLAT, “Dijital ve Fotoğraf Kitapları başlıklarıyla konuşmalar yapacak.

Fuam Atölyeleri kitap sunumlarında Özlem Şimşek, İdeal Kadınlar Atlası; Ege Kanar, Retouch; Kürşat Bayhan, Last Exit Sketch Book; Sinem Dişli, İntiba; Serhat Kır, Kantar; Bekir Dindar, Karabiga;M. Cevahir Akbaş, Istanbul Express Way; Simru Hazal Civan, Kobane Records; Sevinj Yusifova, Uneasy; Merve Seçkin, If Forgot Where We Were; Furkan Temir, Tümör ve Can Görkem Halıcıoğlu, Tofaşk ile yer alacak.

Kitap Sunumları bölümünde Selim Süme, Tekerrür; Yusuf Sevinçli, Walking; Sergen Şehitoğlu, Kill Memories; Cemre Yeşil, For Birds Sake; Ali Taptık, Nothing Surprising çalışmalarıyla katılacak.

Festival boyunca sergiler MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tek Kubbe Salonu’nda; konuşma ve seminerler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde; kitap değerlendirmeleri ise FUAM, Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde izlenebilecek.

www.istanbulphotobookfestival.com

www.fuamproject.com

 • BİR TUTKUNUN 'İZ'İNİ SÜRMEK

  BİR TUTKUNUN 'İZ'İNİ SÜRMEK

  MEHMET ARDA DURU
  İz yeniden yayın hayatına başlıyor. Noktalı virgül konularak ara verilen dönemde İz’in sahibi Gölnur Cengiz kâğıtta ısrarcı oldu. Kalıcılığı, sonraki kuşaklara aktarılması ve bir kültürü yaşatması anlamında önemine inandı. ‘İz’ peşinde bir tutkunun kısa öyküsü… [»]
  11-05-2016
 • SERBEST DÜŞÜŞ

  SERBEST DÜŞÜŞ

  KİTAP | ERDEM VAROL
  Erdem Varol 'Serbest Düşüş' kitabını, "Gölgesini üzerinde hissettigim yer, sokaklarım ve self portremdir" sözleriyle anlatırken biriktirdiği öznel hikayesinden küçük pasajlar sunuyor. [»]
  24-10-2017
 • ÇAĞIN BELLEĞİ: DON McCULLIN

  ÇAĞIN BELLEĞİ: DON McCULLIN

  NOSTOS
  İngiltere’nin başkenti Londra’da 18 Mayıs'ta başlayan ve yarın sona erecek olan Photo London fotoğraf festivalinin onur konuğu efsane foto muhabiri Don McCullin. Çağımızın önemli tanıklarından McCullin, Somerset House’da açtığı sergi ve söyleşi ile festivalde yer aldı. [»]
  21-05-2016
 • WERNER BISCHOF'LA DÜNYANIN YÜZÜ

  WERNER BISCHOF'LA DÜNYANIN YÜZÜ

  SERGİ | WERNER BISCHOF
  Erken yaşta hayatını kaybeden Werner Bischof'un eserleri Fotografevi'nin katkılarıyla, İstanbul Leica Gallery'de sergileniyor. Sanatçının 38 yıla sığdırdığı, fotoğraf tarihinde iz bırakan eserlerini görmek mümkün. [»]
  08-07-2018