Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor.

ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV

1986 Azerbaycan doğumlu genç bir fotoğrafçı Eltaj Zeynalov. Amatörce duygularla ve bir hevesle başladığı fotoğraf sonraki yıllarda hayata bakış açısını şekillendirdi.  Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller aldı, bazı özel koleksiyonların ayrılmaz parçası oldu. 

Sosyal sorumluluk projelerinin de içinde olan Zeynalov fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayan hastalarla birlikte çalıştı. 

Öykülerini insan duygusallığı üzerinden anlatıyor: "İnsanlarla aramda gizemli bir bağ olduğunu hissediyorum ve eserlerimde onların iç duygularını göstermeyi çok arzuluyorum."

İnsan vücudundaki belirsiz, flu görüntüler kullanarak, zevk ve acının güçlü müphemliğine giriyor. Fotoğraf çekerken karar anında insanların kararsız hislerini dijital düzleme yansıtıyor. 

Görsel tutarlılığın ilk şartı olarak siyah beyaz skala şimdilik kendini için yeterli. İnsanları korkutucu ve yasak olan psikolojik öz ile doğrudan yüz yüze gelme şansını veriyor. Ekstra renkler olmadan görüntünün gerçeğini sunmak istiyorum.

eltajzeynalov.tumblr.com

 • KIAROSTAMI ARTIK SESSİZ BİR FİLM

  KIAROSTAMI ARTIK SESSİZ BİR FİLM

  NOSTOS
  Vefat eden İran sinemasının usta yönetmenlerinden Abbas Kiarostami, aynı zamanda önemli bir fotoğraf sanatçısıydı. Ünlü sinemacının yol, ağaç, gece, kar temalı 44 fotoğrafı 10 Nisan’a kadar Ankara CerModern'de sergilendi. [»]
  05-07-2016
 • İZLE, HİSSET, TANIK OL!

  İZLE, HİSSET, TANIK OL!

  INSTAGRAM | GÜNEY TEPE
  İstanbul’da yaşıyorum ve fotoğraflarım buraya ait. Sokağa her çıktığınızda aynı yerlerden geçseniz bile farklı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Birçok hayatın kesiştiği İstanbul’u izlemek, hissetmek, tanık olmak beni heyecanlandırıyor. [»]
  05-07-2016
 • GEÇEN YILLARDAN HATIRALAR

  GEÇEN YILLARDAN HATIRALAR

  SERGİ| GALATA FOTOĞRAFHANESİ
  Galata Fotoğrafhanesi’nin yeni sergi alanında 55 fotoğrafçının 55 fotoğrafından oluşan Hatıra Sergisi açıldı. [»]
  24-12-2017
 • EVDEN UZAKTA HÜZÜN VE UMUT

  EVDEN UZAKTA HÜZÜN VE UMUT

  FOTO RÖPORTAJ | ZAHRA OSTADZADEH
  İran taşrasındaki yatılı kız okulları, ülkedeki en düşük gelirli ailelerin çocukları için eğitim imkânı sağlıyor. Bununla birlikte öğrencilerin bezgin ve solgun yüzleri çok şey anlatıyor. Gündüz ve gece onları bir köşede ağlarken görebilirsiniz. [»]
  22-06-2016