Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor.

ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV

1986 Azerbaycan doğumlu genç bir fotoğrafçı Eltaj Zeynalov. Amatörce duygularla ve bir hevesle başladığı fotoğraf sonraki yıllarda hayata bakış açısını şekillendirdi.  Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller aldı, bazı özel koleksiyonların ayrılmaz parçası oldu. 

Sosyal sorumluluk projelerinin de içinde olan Zeynalov fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayan hastalarla birlikte çalıştı. 

Öykülerini insan duygusallığı üzerinden anlatıyor: "İnsanlarla aramda gizemli bir bağ olduğunu hissediyorum ve eserlerimde onların iç duygularını göstermeyi çok arzuluyorum."

İnsan vücudundaki belirsiz, flu görüntüler kullanarak, zevk ve acının güçlü müphemliğine giriyor. Fotoğraf çekerken karar anında insanların kararsız hislerini dijital düzleme yansıtıyor. 

Görsel tutarlılığın ilk şartı olarak siyah beyaz skala şimdilik kendini için yeterli. İnsanları korkutucu ve yasak olan psikolojik öz ile doğrudan yüz yüze gelme şansını veriyor. Ekstra renkler olmadan görüntünün gerçeğini sunmak istiyorum.

eltajzeynalov.tumblr.com

 • BALKONDA AY NÖBETİ

  BALKONDA AY NÖBETİ

  HABER | SELAHATTİN SEVİ
  Duayen foto muhabiri Sökmen Baykara, Antalya’da sakin biri hayat yaşıyor. 82 yaşında olmasına rağmen güler yüzü, neşeli kahkahalarıyla ve de en önemlisi evinin balkonundan çektiği fotoğraflarla gazeteciliğin her şartta yapılabileceğini gösteriyor. Mecrası ise sosyal medya... [»]
  21-05-2016
 • TÜRKİYE'NİN KABUS GECESİ

  TÜRKİYE'NİN KABUS GECESİ

  FOTOĞRAFLAR | SELAHATTİN SEVİ
  Bütün Türkiye'de dün akşam saatlerinde yayılan darbe söylentileri sıcak saatlerin yaşanmasına sebep oldu. Reuters Haber Ajansı, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki tüm uçuşların durdurulduğunu duyurdu. Gerilim bütün ülkeye yayıldı. Sabah güvenlik güçleri duruma hakim oldu. [»]
  16-07-2016
 • 'MECRA'DA ÇAĞRIŞIMLAR

  'MECRA'DA ÇAĞRIŞIMLAR

  FOTOĞRAF SERGİSİ
  Türkiye'den 72 kadın fotoğrafçı ve yazar bir araya gelerek 8 Mart Emekçi Kadınlar Kadınlar günü çerçevesinde bir sergi açıyor. Kadıköy Caferağa'daki Mecra'da açılacak fotoğraf sergisi ile birlikte farklı etkinlikler de gerçekleştirilecek. [»]
  06-03-2018
 • CANSU YILDIRAN'LA PONTUS'TAN AMSTERDAM'A YOLCULUK

  CANSU YILDIRAN'LA PONTUS'TAN AMSTERDAM'A YOLCULUK

  SÖYLEŞİ | SELAHATTİN SEVİ
  World Press Photo'nun genç ve yetenekli fotoğrafçıları desteklemek için hazırladığı Joop Swart Masterclass'a seçilen 12 fotoğrafçı arasında Türkiye'den Cansu Yıldıran ve Sabiha Çimen de var. Yıldıran ile programa seçilme süreci, beklentileri ve fotoğraf yolculuğu üzerine konuştuk. [»]
  15-04-2018