Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor.

ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV

1986 Azerbaycan doğumlu genç bir fotoğrafçı Eltaj Zeynalov. Amatörce duygularla ve bir hevesle başladığı fotoğraf sonraki yıllarda hayata bakış açısını şekillendirdi.  Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller aldı, bazı özel koleksiyonların ayrılmaz parçası oldu. 

Sosyal sorumluluk projelerinin de içinde olan Zeynalov fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayan hastalarla birlikte çalıştı. 

Öykülerini insan duygusallığı üzerinden anlatıyor: "İnsanlarla aramda gizemli bir bağ olduğunu hissediyorum ve eserlerimde onların iç duygularını göstermeyi çok arzuluyorum."

İnsan vücudundaki belirsiz, flu görüntüler kullanarak, zevk ve acının güçlü müphemliğine giriyor. Fotoğraf çekerken karar anında insanların kararsız hislerini dijital düzleme yansıtıyor. 

Görsel tutarlılığın ilk şartı olarak siyah beyaz skala şimdilik kendini için yeterli. İnsanları korkutucu ve yasak olan psikolojik öz ile doğrudan yüz yüze gelme şansını veriyor. Ekstra renkler olmadan görüntünün gerçeğini sunmak istiyorum.

eltajzeynalov.tumblr.com

 • GELECEĞE YOLCULUK

  GELECEĞE YOLCULUK

  FOTO RÖPORTAJ | ELENI ONASOGLOU
  Benim fotoğraf dilim çok erken dönem hatıralarıma, donmuş zamanı korumaya harcanan sonsuz bir çabaya ve başlangıçta biten bir geleceğe doğru yapılmış zamanda bir yolculuk. [»]
  13-07-2016
 • ANİ DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE

  ANİ DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE

  HABER | MEHMET ARDA DURU
  Ani Harabeleri İstanbul’da yapılan toplantıda Dünya Miras Listesi’ne dâhil edildi. Kars'ta bulunan Ani Harabelerinin listeye dâhil edilmesiyle, Türkiye’nin Dünya Miras Listesi'ndeki alan sayısı 16 oldu. [»]
  15-07-2016
 • 'ISLIK ÇALAN ADAM' ARA GÜLER MÜZE'DE

  'ISLIK ÇALAN ADAM' ARA GÜLER MÜZE'DE

  Usta foto muhabiri Güler'e 90'ıncı doğum günü hediyesi olarak adına müze açıldı. Ara Güler Müzesi açılışını 'Islık Çalan Adam' başlığı ile bir sergi ve kitapla taçlandırdı. Türkiye'de bir dönemin canlı hafızasının yaşatılacağı müzeye giriş ücretsiz. [»]
  29-08-2018
 • SERBEST DÜŞÜŞ

  SERBEST DÜŞÜŞ

  KİTAP | ERDEM VAROL
  Erdem Varol 'Serbest Düşüş' kitabını, "Gölgesini üzerinde hissettigim yer, sokaklarım ve self portremdir" sözleriyle anlatırken biriktirdiği öznel hikayesinden küçük pasajlar sunuyor. [»]
  24-10-2017