Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor.

ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV

1986 Azerbaycan doğumlu genç bir fotoğrafçı Eltaj Zeynalov. Amatörce duygularla ve bir hevesle başladığı fotoğraf sonraki yıllarda hayata bakış açısını şekillendirdi.  Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller aldı, bazı özel koleksiyonların ayrılmaz parçası oldu. 

Sosyal sorumluluk projelerinin de içinde olan Zeynalov fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayan hastalarla birlikte çalıştı. 

Öykülerini insan duygusallığı üzerinden anlatıyor: "İnsanlarla aramda gizemli bir bağ olduğunu hissediyorum ve eserlerimde onların iç duygularını göstermeyi çok arzuluyorum."

İnsan vücudundaki belirsiz, flu görüntüler kullanarak, zevk ve acının güçlü müphemliğine giriyor. Fotoğraf çekerken karar anında insanların kararsız hislerini dijital düzleme yansıtıyor. 

Görsel tutarlılığın ilk şartı olarak siyah beyaz skala şimdilik kendini için yeterli. İnsanları korkutucu ve yasak olan psikolojik öz ile doğrudan yüz yüze gelme şansını veriyor. Ekstra renkler olmadan görüntünün gerçeğini sunmak istiyorum.

eltajzeynalov.tumblr.com

 • DUVARDA DEĞİL RAFTA

  DUVARDA DEĞİL RAFTA

  FESTİVAL | MEHMET ARDA DURU
  İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç Türk sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak, fotoğraf kitabı yayını üreten kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlıyor. [»]
  25-05-2016
 • CERN: BİR BİLİM MERKEZİNDEN FAZLASI

  CERN: BİR BİLİM MERKEZİNDEN FAZLASI

  FOTO ROPORTAJ | ANNA PANTELIA
  Cenevre’de kurulan Avrupa’nın en önemli bilim merkezinde 113 farklı milletten 10 bin kadar bilim insanı, mühendisler ve öğrenciler görev alıyor. CERN’in en önemli başarıları arasında World Wide Web ve Higgs Bozonu’nun bulunması yer alıyor. [»]
  21-05-2016
 • DAĞIN İKİ TARAFINA BAKMAK

  DAĞIN İKİ TARAFINA BAKMAK

  FOTO RÖPORTAJ | SELAHATTIN SEVİ
  Doğu’yu doğu ve daha doğu diye ayıran Ağrı dağı, yanında yöresinde binlerce öykü barındırıyor. Doğubeyazıt ve Ağrı’dan renkli ve hayat dolu Iğdır’a kadar her yerden görülebilen efsaneler dağı binlerce yıldır olduğu gibi buradayım, diyor. [»]
  11-05-2016
 • İNSANLIĞIN KARANLIK YÜZÜ

  İNSANLIĞIN KARANLIK YÜZÜ

  SERGİ - KİTAP | EMİN ALTAN
  Fotoğrafçı Emin Altan’ın 'Chaosmos' adlı fotoğraf sergisinde yaptığı seyahatlerde şahitlik ettiği küreselleşme ve insan doğasının karanlık taraflarını belgeleyen fotoğraflar yer alıyor. [»]
  08-11-2018