Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor.

ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV

1986 Azerbaycan doğumlu genç bir fotoğrafçı Eltaj Zeynalov. Amatörce duygularla ve bir hevesle başladığı fotoğraf sonraki yıllarda hayata bakış açısını şekillendirdi.  Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller aldı, bazı özel koleksiyonların ayrılmaz parçası oldu. 

Sosyal sorumluluk projelerinin de içinde olan Zeynalov fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayan hastalarla birlikte çalıştı. 

Öykülerini insan duygusallığı üzerinden anlatıyor: "İnsanlarla aramda gizemli bir bağ olduğunu hissediyorum ve eserlerimde onların iç duygularını göstermeyi çok arzuluyorum."

İnsan vücudundaki belirsiz, flu görüntüler kullanarak, zevk ve acının güçlü müphemliğine giriyor. Fotoğraf çekerken karar anında insanların kararsız hislerini dijital düzleme yansıtıyor. 

Görsel tutarlılığın ilk şartı olarak siyah beyaz skala şimdilik kendini için yeterli. İnsanları korkutucu ve yasak olan psikolojik öz ile doğrudan yüz yüze gelme şansını veriyor. Ekstra renkler olmadan görüntünün gerçeğini sunmak istiyorum.

eltajzeynalov.tumblr.com

 • TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  FOTO ROPORTAJ | SELAHATTIN SEVI
  Tanrı Dağı'nın zirvelerinden, Manas Destanının coğrafyasından İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü! Adı Kırgızların ünlü yazarı Cengiz Aytmatov'un Toprak Ana romanın baş kahramanı gibi, Tolganay. Yani, dolunay... Hayatı ve kaderi ise çok farklı. [»]
  23-05-2016
 • BERLİN'DE 'TÜRKİYELİ' ANLAR VE İZLER

  BERLİN'DE 'TÜRKİYELİ' ANLAR VE İZLER

  SERGİ | TÜRKİYELİ
  Almanya’nın başkenti Berlin’de açılan ‘TÜRKİYELİ’ isimli sergide yeni nesil fotoğrafçıların çağdaş işleri bir araya geldi. [»]
  12-09-2017
 • EN YAYGIN HOBİ FOTOĞRAF

  EN YAYGIN HOBİ FOTOĞRAF

  RÖPORTAJ | SELAHATTİN SEVİ
  Kitap, sergi ve toplantılarla Türkiye’de fotoğraf ortamının çeşitlenmesine önemli katkılar sağlayan Merih Akoğul, fotoğrafın futboldan sonra en çok ilgi çeken hobi olduğunu söylüyor. [»]
  30-06-2016
 • DUVARDA DEĞİL RAFTA

  DUVARDA DEĞİL RAFTA

  FESTİVAL | MEHMET ARDA DURU
  İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan genç Türk sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak, fotoğraf kitabı yayını üreten kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlıyor. [»]
  25-05-2016