Dünyanın önemli başkentlerinden Londra dört gün boyunca önemli bir fotoğraf festivaline ev sahipliği yapacak. 18-22 Mayıs tarihlerine arasındaki Photo London geleneksel fotoğrafçılarla yeni fikirleri buluşturacak.

LONDRA'DA USTALARA SAYGI

HABER | MEHMET ARDA DURU

Dünyanın önemli fotoğraf buluşmalarından bir olan Photo London, 18-22 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak. Önemli fotoğrafçılar, küratörler ve koleksiyonerler bir araya gelecek. Türkiye’de ve ağırlıklı olarak Hollanda’da çalışmalarına devam eden Ahmet Polat, x-ist’te gerçekleşen son kişisel sergisi “A Bridge Too Far” (2016) ve “Kemal’s Dream” (2014) serilerinden özel bir seçkiyle Photo London’16’ya katılıyor.

 Efsanevi foto muhabiri Don McCullin Somerset House’da açacağı sergi ile aynı zamanda festivalin onur konuğu olarak birikimini paylaşacak. McCullin savaş fotoğrafçısı olarak sürdürdüğü uzun kariyerinde geçtiğimiz yüz yılın en önemli anlarına şahitlik etti. Vietnam Savaşı’ndan Kıbrıs’ta Türklere karşı yapılan ayrımcılık ve katliamlara kadar birçok olayın insanlığa ulaştırılmasında önemli katkıları olan usta fotoğrafçı ile bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Aralarında Miles Aldridge, Quentin Bajac, Kate Bush, David Campany, Katy Grannan, Lois Greenfield, Francis Hodgson, Nadav Kander, Nick Knight, David Maisel, Mary McCartney, Richard Misrach, Sandy Nairne, Cheryl Newman, Hans-Ulrich Obrist, Martin Parr, Sophy Rickett, Alec Soth ve Hannah Starkey bulunduğu fotoğrafın önemli isimleri sergi, söyleşi, panel ve farklı programlarla fotoğrafın bugününe dair görsel bir şölen sunacak.

Festivalin onur konuğu Don McCullin savaşlar, kentler, manzara fotoğrafçılığı gibi farklı disiplinlerde ürettiği fotoğrafları üzerine Tate Photography küratörlerinden Simon Baker ile konuşacak. Geçtiğimiz günlerde The Guardian gazetesine yer alan haberde dijital fotoğrafa olan güvensizliğini açıklayan 80 yaşındaki McCullin, manüpilatif fotoğrafla arasına her zaman bir mesafe koyduğunu söyledi. Savaşlarla, çatışmalarla ve devrim öyküleriyle hayatının geçtiğini söyleyen usta fotoğrafçı Londra Somerset House’da sürecek 4 günlük etkinliğin en önemli isimleri arasında.

Bu yıl ikincisi yapılacak festivale Türkiye'den katılan Ahmet Polat ise Paul McMillen’in küratörlüğünde, Europalia Sanat Festivali BOZAR’da sergilenen, bugünün İstanbul’u ve sosyal dinamikleri inceleyen “A Bridge Too Far” ve 2006-2012 yılları arasında Türkiye’nin farklı bölgelerindeki gençleri fotoğrafladığı, daha önce Dutch Doc Award'a aday gösterilen ve 2012 yılında Unseen, Amsterdam Fuarı'nda kitabı tanıtılan “Kemal’s Dream” serisinden bir seçkiyi, Photo London’16 için bir araya getiriyor.

Fotoğrafın temsiliyet gücünü farklı kültürlerde irdeleme şansına sahip Ahmet Polat’ın, yaklaşık 10 yıl arayla oluşturduğu “A Bridge Too Far” ve “Kemal’s Dream” serilerinden fotoğrafları, 19-22 Mayıs tarihleri arasında Photo London’16 fuarında x-ist’in D7 numaralı standında görülebilir.  

Ödüllü çağdaş sanatçılardan Mishka Henner, internet çağında fotoğrafçılık ve New York’ta yaptığı son sergileri ve eleştirileri paylaşacak Londra’da. Amerikalı seçkin fotoğrafçılardan Alec Soth, büyük format çalışmalarından ve arka planındaki güçlü hikâyelerden, folklorik unsurlardan ve sinematik hislerden söz edecek. Ayrıca sanat fotoğrafçılığına renk getirmesi ile tanınan Amerikalı Richard Misrach'ın geniş format geleneksel kameralarla gerçekleştirdiği çalışmalar görülebilecek.

Londra gibi küresel bir başkent konumuna ve ününe yakışır bir şekilde önemli bir fotoğraf gündemine ev sahipliği yapacak. Dünyadaki yeni arayışlar ile Londra’nın dinamik fotoğraf çevreleri bir araya gelecek.

Ayrıntılı bilgi için: photolondon.org 

 • NEŞENİN NEFESİ

  NEŞENİN NEFESİ

  SELAHATTIN SEVI
  “Gitmediğim köy, çalmadığım düğün kalmadı” diye söze başlıyor Ali Karaalp, nam-ı diğer Köpürcekli Ali. Kütahya Tavşanlı’dan Balıkesir’in Dursunbey’ine kadar bazı akranları, arkadaşları aynı işi yapmış olsalar da, her zaman onun zurnası öter. [»]
  13-05-2016
 • TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  FOTO ROPORTAJ | SELAHATTIN SEVI
  Tanrı Dağı'nın zirvelerinden, Manas Destanının coğrafyasından İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü! Adı Kırgızların ünlü yazarı Cengiz Aytmatov'un Toprak Ana romanın baş kahramanı gibi, Tolganay. Yani, dolunay... Hayatı ve kaderi ise çok farklı. [»]
  23-05-2016
 • ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

  ELTAJ'IN GÖRDÜĞÜ DÜNYA

  FOTO RÖPORTAJ | ELTAJ ZEYNALOV
  Eltaj Zeynalov'un hevesle başladığı fotoğraf tutkusu oldu. Doğup büyüdüğü sosyal çevresini kendince yorumlayarak yaptığı çalışmalar ülke içinde ve dışında ödüller alıyor, koleksiyonlara dahil oluyor. O insanların iç dünyasına odaklanıyor. [»]
  21-10-2017
 • VOODOO, KARABÜYÜ VE LEILA

  VOODOO, KARABÜYÜ VE LEILA

  SERGİ | NAZ KÖKTENTÜRK
  Naz Köktentürk "Bana Onu Geri Ver, Voodoo" adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso'dan İstanbul'a yüzler ve izler taşıyor. [»]
  08-02-2018