Dünyanın önemli başkentlerinden Londra dört gün boyunca önemli bir fotoğraf festivaline ev sahipliği yapacak. 18-22 Mayıs tarihlerine arasındaki Photo London geleneksel fotoğrafçılarla yeni fikirleri buluşturacak.

LONDRA'DA USTALARA SAYGI

HABER | MEHMET ARDA DURU

Dünyanın önemli fotoğraf buluşmalarından bir olan Photo London, 18-22 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak. Önemli fotoğrafçılar, küratörler ve koleksiyonerler bir araya gelecek. Türkiye’de ve ağırlıklı olarak Hollanda’da çalışmalarına devam eden Ahmet Polat, x-ist’te gerçekleşen son kişisel sergisi “A Bridge Too Far” (2016) ve “Kemal’s Dream” (2014) serilerinden özel bir seçkiyle Photo London’16’ya katılıyor.

 Efsanevi foto muhabiri Don McCullin Somerset House’da açacağı sergi ile aynı zamanda festivalin onur konuğu olarak birikimini paylaşacak. McCullin savaş fotoğrafçısı olarak sürdürdüğü uzun kariyerinde geçtiğimiz yüz yılın en önemli anlarına şahitlik etti. Vietnam Savaşı’ndan Kıbrıs’ta Türklere karşı yapılan ayrımcılık ve katliamlara kadar birçok olayın insanlığa ulaştırılmasında önemli katkıları olan usta fotoğrafçı ile bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Aralarında Miles Aldridge, Quentin Bajac, Kate Bush, David Campany, Katy Grannan, Lois Greenfield, Francis Hodgson, Nadav Kander, Nick Knight, David Maisel, Mary McCartney, Richard Misrach, Sandy Nairne, Cheryl Newman, Hans-Ulrich Obrist, Martin Parr, Sophy Rickett, Alec Soth ve Hannah Starkey bulunduğu fotoğrafın önemli isimleri sergi, söyleşi, panel ve farklı programlarla fotoğrafın bugününe dair görsel bir şölen sunacak.

Festivalin onur konuğu Don McCullin savaşlar, kentler, manzara fotoğrafçılığı gibi farklı disiplinlerde ürettiği fotoğrafları üzerine Tate Photography küratörlerinden Simon Baker ile konuşacak. Geçtiğimiz günlerde The Guardian gazetesine yer alan haberde dijital fotoğrafa olan güvensizliğini açıklayan 80 yaşındaki McCullin, manüpilatif fotoğrafla arasına her zaman bir mesafe koyduğunu söyledi. Savaşlarla, çatışmalarla ve devrim öyküleriyle hayatının geçtiğini söyleyen usta fotoğrafçı Londra Somerset House’da sürecek 4 günlük etkinliğin en önemli isimleri arasında.

Bu yıl ikincisi yapılacak festivale Türkiye'den katılan Ahmet Polat ise Paul McMillen’in küratörlüğünde, Europalia Sanat Festivali BOZAR’da sergilenen, bugünün İstanbul’u ve sosyal dinamikleri inceleyen “A Bridge Too Far” ve 2006-2012 yılları arasında Türkiye’nin farklı bölgelerindeki gençleri fotoğrafladığı, daha önce Dutch Doc Award'a aday gösterilen ve 2012 yılında Unseen, Amsterdam Fuarı'nda kitabı tanıtılan “Kemal’s Dream” serisinden bir seçkiyi, Photo London’16 için bir araya getiriyor.

Fotoğrafın temsiliyet gücünü farklı kültürlerde irdeleme şansına sahip Ahmet Polat’ın, yaklaşık 10 yıl arayla oluşturduğu “A Bridge Too Far” ve “Kemal’s Dream” serilerinden fotoğrafları, 19-22 Mayıs tarihleri arasında Photo London’16 fuarında x-ist’in D7 numaralı standında görülebilir.  

Ödüllü çağdaş sanatçılardan Mishka Henner, internet çağında fotoğrafçılık ve New York’ta yaptığı son sergileri ve eleştirileri paylaşacak Londra’da. Amerikalı seçkin fotoğrafçılardan Alec Soth, büyük format çalışmalarından ve arka planındaki güçlü hikâyelerden, folklorik unsurlardan ve sinematik hislerden söz edecek. Ayrıca sanat fotoğrafçılığına renk getirmesi ile tanınan Amerikalı Richard Misrach'ın geniş format geleneksel kameralarla gerçekleştirdiği çalışmalar görülebilecek.

Londra gibi küresel bir başkent konumuna ve ününe yakışır bir şekilde önemli bir fotoğraf gündemine ev sahipliği yapacak. Dünyadaki yeni arayışlar ile Londra’nın dinamik fotoğraf çevreleri bir araya gelecek.

Ayrıntılı bilgi için: photolondon.org 

 • EMİN ÖZMEN'LE MAGNUM YOLUNDA

  EMİN ÖZMEN'LE MAGNUM YOLUNDA

  RÖPORTAJ | SELAHATTİN SEVİ
  MAGNUM'a Türkiye'den aday gösterilen ilk foto muhabiri Emin Özmen, bu keyifli maceranın öyküsünü anlattı: Çok heyecan verici ve motive edici... [»]
  28-08-2017
 • İNSANLIĞIN KARANLIK YÜZÜ

  İNSANLIĞIN KARANLIK YÜZÜ

  SERGİ - KİTAP | EMİN ALTAN
  Fotoğrafçı Emin Altan’ın 'Chaosmos' adlı fotoğraf sergisinde yaptığı seyahatlerde şahitlik ettiği küreselleşme ve insan doğasının karanlık taraflarını belgeleyen fotoğraflar yer alıyor. [»]
  08-11-2018
 • O ÇOCUK MAPPLETHORE!

  O ÇOCUK MAPPLETHORE!

  SERGİ | ROBERT MAPPLETHORE
  ‘Fotoğraf çekmeye başladım, çünkü çağımızın varoluş karmaşasına bir yorum getirmenin en kusursuz aracı fotoğraf gibi göründü’ diyen Robert Mapplethore sergisi yeniden İstanbul’da. [»]
  19-06-2016
 • ÇAĞDAŞ ERDOĞAN'IN GÜNCESİ

  ÇAĞDAŞ ERDOĞAN'IN GÜNCESİ

  PORTRE | SELAHATTİN SEVİ
  12 günlük gözaltından sonra tutuklanan foto muhabiri Çağdaş Erdoğan cezavlerindeki 172. gazeteci. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını umduğumuz Erdoğan'ın ülkeye, kente, geceye ve gündüze, insanlığa yeni soruları var... [»]
  17-09-2017