Ana temasının 'Kapitalist Gerçekçilik' olduğu Selanik Fotoğraf Bienali kapsamındaki 'Yer Demir Gök Bakır' fotoğraf kitabı sergisi 25 Eylül'de National Bank of Greece Selanik Galerisi'nde açılıyor.

SELANİK'TE 'YER DEMİR GÖK BAKIR'

SERGİ | MEHMET ARDA DURU

Selanik Fotoğraf Müzesi tarafından bu sene 24’ncüsü gerçekleşecek olan ve ana temasının ‘Kapitalist Gerçekçilik’ olduğu Selanik Fotoğraf Bienali kapsamında açılacak olan ‘Yer Demir Gök Bakır’ fotoğraf kitabı sergisi 25 Eylül’de National Bank of Greece Selanik Galerisi’nde açılıyor.

Küratörlüğünü sanatçı ve akademisyen Volkan Kızıltunç’un yaptığı ‘Yer Demir Gök Bakır’ isimli fotoğraf kitabı sergisinde Arjen Zwart, Federico Buzzoni, George Georgiou, Mathias Depardon, Paola de Pietri ve Vanessa Windship’in de bulunduğu yabancı sanatçıların yanında Ahmet Polat, Alp Esin, Altay Tuz, Ali Taptık, Bekir Dindar, Coşkun Aşar, Çağdaş Erdoğan, Haluk Çobanoğlu, Korhan Karaoysal, Kürşad Bayhan, Özlem Şimşek, Selim Süme, Volkan Kızıltunç, Yusuf Murat Şen ve Yusuf Sevinçli çağdaş fotoğraf kitaplarıyla yer alıyor.

Sergide Türkiye’den fotoğraf sanatçıların çeşitli yayınevinden çıkmış veya kendi yayınladıkları kitaplar, Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi, FUAM tarafından düzenlenen fotoğraf kitabı atölyeleri ve İstanbul Photobook Festival sırasında üretilmiş sınırlı sayıda fotoğraf kitaplarının yanında farklı ülkelerden fotoğrafçıların Türkiye hakkındaki fotoğraf kitaplarıyla beraber sergileniyor.

Selanik Fotoğraf Bienali kapsamında 25 Eylül’de Yunanistan Merkez Bankası Kütüphane Galerisinde açılacak olan sergi 04 Kasım’a kadar devam edecek.

YER DEMİR GÖK BAKIR

“Yer demir gök bakır”, yardım alma olanağının ve umudun azaldığı bir durumu anlatmak için kullanılan Türkçe bir deyimdir. Bu ifade, aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük yazarlarından biri olan Yaşar Kemal’in Dağın Öteki Yüzü adlı dünyaca ünlü üçlemesinin ikinci kitabının da ismidir. Zorlu bir coğrafyada geçen ve lirik bir güzellikle yazılmış bu roman, Anadolu insanının doğasının hassas bir gözlemidir. Romanın konusu, kapitalist pazar sisteminin dışında kalmış, umarsız ve kapalı bir topluluğun etrafında gelişir ve zamanla bu topluluk, daha sonra onları yok etmek üzere, kendi efsanelerini ve kahramanlarını yaratacaktır.

Aynı adlı romandan esinlenen Yer Demir Gök Bakır adlı fotoğraf kitabı sergisindeyse, günümüz Türkiye’sine dair hikayeleri olan fotoğraf kitapları sergilenmektedir. Sergideki yapıtlar; Türkiye’deki çeşitli durumlara ya da yerlere ilişkin siyasal tavırlardan, toplumsal geçmişten, tarihsel referanslardan ya da kişisel yaklaşımlardan izler taşır. Her biri farklı arka planlardan beslenen bu çalışmalar, mutenalaştırma ve kentsel dönüşümden, toplumsal ve siyasal dönüşüme; toplum tarafından dışlanmışların kentsel bağlamdaki yaşamlarından, kırsal kesimlerdeki kişilerin yerel hikâyelerine kadar çeşitli hikâyeler anlatır.

Sergide, çağdaş Türkiye’nin farklı bir yönünü ortaya koymak için, çağdaş fotoğrafın “fotoğraf kitabı” olarak adlandırılan yeni ve fevkalade mecrasını kullanarak, Anadolu’dan geniş bir hikâye perspektifi yaratmak amaçlanmaktadır. Fotoğraf, müze duvarlarına tek başına asılmış bir parça olmak yerine giderek kitap formuna doğru yönelmesiyle fotoğraf kitapları da sergilerden daha kalıcı ve taşınabilir bir mecra hâlini aldı ve somut nesneler olmaları nedeniyle de yapıtın kolayca taşınmasını ve dağıtılmasını sağlayan önemli bir konuma yükseldi. Dahası, sürekli olarak farklı bir sanatsal dil arayışı içinde olan sanatçıların çabalarıyla ortaya çıkan fotoğraf kitapları, hızlı yükselişleriyle farklı kültürler arasında yeni bir iletişim biçimi yaratmanın da eşiğinde.

“FUAM” (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi), sanat dünyasındaki üretim ve paylaşım yolları bakımından yol gösterici nitelikteki “fotoğraf kitabı” fenomeninin Türkiye’deki üretimine destek olmak amacıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde 2015 yılında kurulmuştur. Kurumun amacı, fotoğraf kitabı mecrasında ürünler veren çağdaş sanatçıları desteklemektir. Proje kapsamında FUAM, uluslararası olarak kabul görmüş fotoğraf kitabı uzmanlarının rehberliğinde, 30 farklı ülkeden 500 kişinin başvurduğu dokuz fotoğraf kitabı atölyesi düzenlemiştir. Bu atölyeler süresince FUAM, 90 adet maket kitabın üretimini ve ilk 40 maket kitabın yirmişer adet sınırlı sayıda basımını da desteklemiştir. Yine proje kapsamında, 2016’dan bu yana Türkiye’nin ilk ve tek fotoğraf kitabı festivali olan İstanbul Photobook Festival’i de düzenleyen FUAM, yeni bir tartışma ve üretim ağının yanı sıra fotoğraf yapıtlarının kitap formunda sunulmasıyla ilgili yeni perspektifler ve sorular için de bir alan yaratarak fotoğraf kitabı üretimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bu Sergi Selanik Fotoğraf Bienali kapsamında FUAM tarafından düzenlenmektedir.


SERGİ | YER DEMİR GÖK BAKIR (IRON EARTH COPPER SKY)

Küratör: Volkan Kızıltunç

Sanatçılar: Ahmet Polat, Ali Taptık, Altay Tuz, Alp Esin, Arjen Zwart, Bekir Dindar, Coşkun Aşar, Çağdaş Erdoğan, Federico Buzzoni, George Georgiou, Haluk Çobanoğlu, Korhan Karaoysal, Kürşad Bayhan, Mathias Depardon, Özlem Şimşek, Paola de Pietri, Selim Süme, Vanessa Windship, Volkan Kızıltunç, Yusuf Murat Şen ve Yusuf Sevinçli

Yer: National Bank of Greece Library Gallery, Selanik, Yunanistan

 • İNSAN İNSANI ÇEKERMİŞ

  İNSAN İNSANI ÇEKERMİŞ

  SERGİ | SELAHATTİN SEVİ
  Othmar Pferschy’den günümüze Türkiye Fotoğrafında insanın serüveni ‘İnsan insanı çekermiş’ başlığı altında İstanbul Modern’de bir araya geliyor. Serginin küratörü Merih Akoğul. [»]
  25-05-2016
 • FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  Depo, bugüne kadar yaptığı projelerden bir seçki ve farklı formatlardan oluşan bir konuşmalar dizisiyle Geniş Açı Proje Ofisi’ni ağırlıyor. 7 Kasım'a kadar sürecek etkinlikte sergiler, portfolyo değerlendirmeleri, söyleşiler var. [»]
  27-10-2018
 • TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  TANRI DAĞI MİSAFİRİ

  FOTO ROPORTAJ | SELAHATTIN SEVI
  Tanrı Dağı'nın zirvelerinden, Manas Destanının coğrafyasından İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsü! Adı Kırgızların ünlü yazarı Cengiz Aytmatov'un Toprak Ana romanın baş kahramanı gibi, Tolganay. Yani, dolunay... Hayatı ve kaderi ise çok farklı. [»]
  23-05-2016
 • AKDENİZ'DE SAVAŞ VE GÖÇ

  AKDENİZ'DE SAVAŞ VE GÖÇ

  SERGİ| PostSeyyah
  Akdeniz Akademisi desteğiyle PhotoSeyyah ekibinin hazırladığı “Akdeniz’de Savaş ve Göç” fotoğraf sergisi İzmir Uluslararası Devinen Akdeniz Sempozyumu kapsamında sergilenecek. Sergide göç, iltica, mülteci, sığınmacı, umut yolculuğu temalı çalışmalar yer alıyor. [»]
  19-10-2017