Naz Köktentürk "Bana Onu Geri Ver, Voodoo" adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso'dan İstanbul'a yüzler ve izler taşıyor.

VOODOO, KARABÜYÜ VE LEILA

SERGİ | NAZ KÖKTENTÜRK

Naz Köktentürk’ün çalışmalarını daha önce görme şansı olanlar fotoğraflarının merkezine insanı aldığını hemen fark eder. Bazen Orta Asya steplerinde çekik iki göz, bazen Ortadoğu coğrafyasından acılı bir yüz objektife değil size bakıyordur. Canlı figürün olmadığı karelerde de ‘Evet burada insan yaşamış’ dersiniz.

Köktentürk “Bana Onu Geri Ver, Voodoo” adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso’dan yüzler ve izler taşıyor İstanbul Çukurcuma’da bulunan Blok Art Space’e.

Sanatçı uzun süredir üzerine yoğunlaştığı “mitler ve ritüeller” çalışmasının son durağı Burkina Faso’ya yapmış olduğu yolculuklardan yaptığı seçkiyle voodoo ritüellerine kapı aralıyor. Kara büyünün simgelerinde kişisel acıların, saplantıların ama en yoğun olarak tutkuların hikayelerini sorguluyor.

Sergiyi daha da anlamlı kılan ise, Burkina Faso’nun başkenti Ougadougou’da İslamcı örgüt AQMI tarafından katledilen fotoğraf sanatçısı Leila Alaoui’ye adanması. Naz Köktentürk, “Birini katlederler, bir diğeri gider tekinsiz coğrafyalara… Başka bir kadın Burkinalı kadınları; onların sevgilerini, tutkularını ve açmazlara rağmen hayata tutunmalarını belgeler. Radikal İslam baskıya karşı yerel inançların yanında bazen içi acıyarak, bazen hınzır bir mizahta çıkış yolu bularak aynı hikayeyi aktarmaya devam eder.” sözleriyle Leila’yı hatırlatıyor.

Savaşların ve çatışmaların acılarını fotoğraf aracılığıyla aktarmak amacıyla uluslararası sağlık kuruluşlarıyla da çalışmalar yapan Köktentürk uzun yıllar Paris’te yaşadıktan sonra İstanbul’a döndü. Orta Asya ve Orta Doğu başta olmak üzere Afganistan’da ve Afrika’da çalışmalarını sürdürdü.

Köktentürk, fotoğrafa olan ilgisinin ve tutkusunun yanında Ahval portalı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşlarında sanat, ülke ve şehirler üzerine yazılar yazmaktadır.

Naz Köktentürk’ün kişisel sergisi 10 Mart 2018 tarihine kadar Blok Art Space galeresinide görülebilir.

 • GÜNLÜK HAYATTAN KAÇIŞLAR

  GÜNLÜK HAYATTAN KAÇIŞLAR

  INSTAGRAM | EKİN KÜÇÜK
  Instagram dünyasının önemli isimlerinden Ekin Küçük İstanbul, Gelibolu ve Fas’ta çektiği fotoğrafları Mindscapes adıyla kitaplaştırıyor. Amacı ise gündelik bunalımlardan ve koşuşturmacalardan kaçan insanlara rahat bir nefes aldırmak. [»]
  20-06-2016
 • 10 YILDA

  10 YILDA

  SERGİ | TUNCAY DERSİNLİOĞLU
  Çalışmalarını İzmir’de sürdüren fotoğrafçı Tuncay Dersinlioğlu’nun kişisel sergisini açıyor. [»]
  09-09-2017
 • ANİ DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE

  ANİ DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NDE

  HABER | MEHMET ARDA DURU
  Ani Harabeleri İstanbul’da yapılan toplantıda Dünya Miras Listesi’ne dâhil edildi. Kars'ta bulunan Ani Harabelerinin listeye dâhil edilmesiyle, Türkiye’nin Dünya Miras Listesi'ndeki alan sayısı 16 oldu. [»]
  15-07-2016
 • FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  Depo, bugüne kadar yaptığı projelerden bir seçki ve farklı formatlardan oluşan bir konuşmalar dizisiyle Geniş Açı Proje Ofisi’ni ağırlıyor. 7 Kasım'a kadar sürecek etkinlikte sergiler, portfolyo değerlendirmeleri, söyleşiler var. [»]
  27-10-2018