Naz Köktentürk "Bana Onu Geri Ver, Voodoo" adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso'dan İstanbul'a yüzler ve izler taşıyor.

VOODOO, KARABÜYÜ VE LEILA

SERGİ | NAZ KÖKTENTÜRK

Naz Köktentürk’ün çalışmalarını daha önce görme şansı olanlar fotoğraflarının merkezine insanı aldığını hemen fark eder. Bazen Orta Asya steplerinde çekik iki göz, bazen Ortadoğu coğrafyasından acılı bir yüz objektife değil size bakıyordur. Canlı figürün olmadığı karelerde de ‘Evet burada insan yaşamış’ dersiniz.

Köktentürk “Bana Onu Geri Ver, Voodoo” adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso’dan yüzler ve izler taşıyor İstanbul Çukurcuma’da bulunan Blok Art Space’e.

Sanatçı uzun süredir üzerine yoğunlaştığı “mitler ve ritüeller” çalışmasının son durağı Burkina Faso’ya yapmış olduğu yolculuklardan yaptığı seçkiyle voodoo ritüellerine kapı aralıyor. Kara büyünün simgelerinde kişisel acıların, saplantıların ama en yoğun olarak tutkuların hikayelerini sorguluyor.

Sergiyi daha da anlamlı kılan ise, Burkina Faso’nun başkenti Ougadougou’da İslamcı örgüt AQMI tarafından katledilen fotoğraf sanatçısı Leila Alaoui’ye adanması. Naz Köktentürk, “Birini katlederler, bir diğeri gider tekinsiz coğrafyalara… Başka bir kadın Burkinalı kadınları; onların sevgilerini, tutkularını ve açmazlara rağmen hayata tutunmalarını belgeler. Radikal İslam baskıya karşı yerel inançların yanında bazen içi acıyarak, bazen hınzır bir mizahta çıkış yolu bularak aynı hikayeyi aktarmaya devam eder.” sözleriyle Leila’yı hatırlatıyor.

Savaşların ve çatışmaların acılarını fotoğraf aracılığıyla aktarmak amacıyla uluslararası sağlık kuruluşlarıyla da çalışmalar yapan Köktentürk uzun yıllar Paris’te yaşadıktan sonra İstanbul’a döndü. Orta Asya ve Orta Doğu başta olmak üzere Afganistan’da ve Afrika’da çalışmalarını sürdürdü.

Köktentürk, fotoğrafa olan ilgisinin ve tutkusunun yanında Ahval portalı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşlarında sanat, ülke ve şehirler üzerine yazılar yazmaktadır.

Naz Köktentürk’ün kişisel sergisi 10 Mart 2018 tarihine kadar Blok Art Space galeresinide görülebilir.

 • 'ISLIK ÇALAN ADAM' ARA GÜLER MÜZE'DE

  'ISLIK ÇALAN ADAM' ARA GÜLER MÜZE'DE

  Usta foto muhabiri Güler'e 90'ıncı doğum günü hediyesi olarak adına müze açıldı. Ara Güler Müzesi açılışını 'Islık Çalan Adam' başlığı ile bir sergi ve kitapla taçlandırdı. Türkiye'de bir dönemin canlı hafızasının yaşatılacağı müzeye giriş ücretsiz. [»]
  29-08-2018
 • DAĞIN İKİ TARAFINA BAKMAK

  DAĞIN İKİ TARAFINA BAKMAK

  FOTO RÖPORTAJ | SELAHATTIN SEVİ
  Doğu’yu doğu ve daha doğu diye ayıran Ağrı dağı, yanında yöresinde binlerce öykü barındırıyor. Doğubeyazıt ve Ağrı’dan renkli ve hayat dolu Iğdır’a kadar her yerden görülebilen efsaneler dağı binlerce yıldır olduğu gibi buradayım, diyor. [»]
  11-05-2016
 • 1891'DE BİSİKLETLE ASYA

  1891'DE BİSİKLETLE ASYA

  GEZİ | W.SACHTLEBEN, T. ALLEN JR.
  Amerikalı iki genç gezgin Londra’dan aldıkları Kodak marka fotoğraf makinesi ve bisikletleriyle uzun bir yolculuğa çıktılar. 1891 yılında ‘Bisikletle Küçük Asya’ turlarına Yunanistan’dan başladılar. Sonra ise Türkiye, İran üzerinden Ortaasya'ya ulaştılar. [»]
  07-06-2016
 • ARAFTA BAYRAM

  ARAFTA BAYRAM

  FOTO RÖPORTAJ | SOOC EKİBİ
  Genç ve yetenekli SOOC Ajansı foto muhabirleri Yunanistan'ın her yerindeki bayram buluşmalarını fotoğrafladı. Ortaya farklı milletlerden insanların özel bir günde bir araya gelmesinin öyküsü çıktı. [»]
  07-07-2016