Naz Köktentürk "Bana Onu Geri Ver, Voodoo" adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso'dan İstanbul'a yüzler ve izler taşıyor.

VOODOO, KARABÜYÜ VE LEILA

SERGİ | NAZ KÖKTENTÜRK

Naz Köktentürk’ün çalışmalarını daha önce görme şansı olanlar fotoğraflarının merkezine insanı aldığını hemen fark eder. Bazen Orta Asya steplerinde çekik iki göz, bazen Ortadoğu coğrafyasından acılı bir yüz objektife değil size bakıyordur. Canlı figürün olmadığı karelerde de ‘Evet burada insan yaşamış’ dersiniz.

Köktentürk “Bana Onu Geri Ver, Voodoo” adını verdiği yeni sergisinde Burkina Faso’dan yüzler ve izler taşıyor İstanbul Çukurcuma’da bulunan Blok Art Space’e.

Sanatçı uzun süredir üzerine yoğunlaştığı “mitler ve ritüeller” çalışmasının son durağı Burkina Faso’ya yapmış olduğu yolculuklardan yaptığı seçkiyle voodoo ritüellerine kapı aralıyor. Kara büyünün simgelerinde kişisel acıların, saplantıların ama en yoğun olarak tutkuların hikayelerini sorguluyor.

Sergiyi daha da anlamlı kılan ise, Burkina Faso’nun başkenti Ougadougou’da İslamcı örgüt AQMI tarafından katledilen fotoğraf sanatçısı Leila Alaoui’ye adanması. Naz Köktentürk, “Birini katlederler, bir diğeri gider tekinsiz coğrafyalara… Başka bir kadın Burkinalı kadınları; onların sevgilerini, tutkularını ve açmazlara rağmen hayata tutunmalarını belgeler. Radikal İslam baskıya karşı yerel inançların yanında bazen içi acıyarak, bazen hınzır bir mizahta çıkış yolu bularak aynı hikayeyi aktarmaya devam eder.” sözleriyle Leila’yı hatırlatıyor.

Savaşların ve çatışmaların acılarını fotoğraf aracılığıyla aktarmak amacıyla uluslararası sağlık kuruluşlarıyla da çalışmalar yapan Köktentürk uzun yıllar Paris’te yaşadıktan sonra İstanbul’a döndü. Orta Asya ve Orta Doğu başta olmak üzere Afganistan’da ve Afrika’da çalışmalarını sürdürdü.

Köktentürk, fotoğrafa olan ilgisinin ve tutkusunun yanında Ahval portalı başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşlarında sanat, ülke ve şehirler üzerine yazılar yazmaktadır.

Naz Köktentürk’ün kişisel sergisi 10 Mart 2018 tarihine kadar Blok Art Space galeresinide görülebilir.

 • YAZ MENEKŞESİ

  YAZ MENEKŞESİ

  FOTO RÖPORTAJ | SELAHATTİN SEVİ
  20 yıl öncesine kadar İstanbul’da Avrupa yakasının en popüler kumsalı olarak bilinse de eski balıkçı köyü Menekşe’den eser yok şimdi. Ne banliyö trenlerinin hafif yatarak durduğu minyatür istasyonu, ne küçük ama sevimli lokantaları var. [»]
  11-05-2016
 • FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  FOTOĞRAFA 'GENİŞ AÇI'DAN BAKINCA

  Depo, bugüne kadar yaptığı projelerden bir seçki ve farklı formatlardan oluşan bir konuşmalar dizisiyle Geniş Açı Proje Ofisi’ni ağırlıyor. 7 Kasım'a kadar sürecek etkinlikte sergiler, portfolyo değerlendirmeleri, söyleşiler var. [»]
  27-10-2018
 • SELANİK'TE 'YER DEMİR GÖK BAKIR'

  SELANİK'TE 'YER DEMİR GÖK BAKIR'

  SERGİ | MEHMET ARDA DURU
  Ana temasının 'Kapitalist Gerçekçilik' olduğu Selanik Fotoğraf Bienali kapsamındaki 'Yer Demir Gök Bakır' fotoğraf kitabı sergisi 25 Eylül'de National Bank of Greece Selanik Galerisi'nde açılıyor. [»]
  19-08-2018
 • ZOR RAMAZAN BURUK BAYRAM

  ZOR RAMAZAN BURUK BAYRAM

  FOTO RÖPORTAJ | SELAHATTİN SEVİ
  Atina'nın Pire Limanında mahsur kalan 1300 mülteci zor geçen Ramazan ayının ardından buruk bir bayrama hazırlanıyor. Gönüllü STK'ların yardımıyla hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli, Afganistanlı ve Asya'nın diğer ülkelerinden insanlar çaresizce bekliyor. [»]
  04-07-2016